Rapoo- It solutions & Corporate template

08-9916220

צור קשר

noas@shovall.biz

שלח דוא"ל

 

דף הנצחה לוייגרט חווה ז"ל
(03/11/1924 - 02/07/2021)     (  -  )

.

הספד בלוויה – רונה פויירינג, מזכירת הקיבוץ

אווה - חווה - חווי וייגרט לבית לוינסון, בת להוריה – מרטין וארנה ואחות צעירה לשאול, נולדה בשנת 1924.

חווי גדלה בברלין בבית חם ואוהב. המשפחה השתייכה למעמד הבינוני-נמוך ולמרות שהיו מעורים בחיי החברה מסביב, הקפידו לחגוג חגים יהודיים ולזכור את השייכות הדתית, אפילו לפני זו הלאומית.

האנטישמיות ורוחות המלחמה סביב השפיעו מאוד על המשפחה. עבודתו של מרטין הופסקה כבר בשנת 1934  מפני שהיה יהודי. חווי, שהייתה תלמידה טובה סולקה מבית הספר כשסיימה את כיתה ח' בשל היותה יהודייה. הימים היו קשים.

בניסיון להגן על ביתם החליטו ההורים לשלוח את הנערה חווה, שהייתה פעילה בתנועת 'השומר הצעיר', לדנמרק בחסות 'עליית הנוער', שם הועסקה בעבודה חקלאית בחווה של קטרינה בלוג-הנסון שדאגה לה כבת.

פרק זה נמשך שנה ושלושה חודשים ולאחר מכן יצאה הקבוצה הראשונה של 'עליית הנוער' אל ארץ ישראל במסע אמיץ ובלתי נתפס שבמהלכו עברו לשוודיה, ממנה לפינלנד ובאונייה אל העיר לנינגרד. משם המשיכו ברכבת לאודסה שממנה הפליגו לאיסטנבול ומשם ברכבת דרך סוריה ולבנון עד שהגיעו לראש הנקרה בעשרים וארבעה בדצמבר 1940, ולמחרת עברו לקיבוץ משמר העמק.

במשמר העמק השתלבו בני הנוער בעבודה ובלימודים. בסיום שלב זה עברה חווי למזרע, אז גם הבינה שבני משפחתה נספו והיא החליטה להצטרף ולהשתייך לקיבוץ צעיר.

חווי הצטרפה לקיבוץ אילת-שובל שבו פגשה את בנימין וייגרט, שאותו הכירה בקטיף במשמר העמק. חווי ובנימין הקימו משפחה. במהלך התקופה הראשונה של קיבוץ שובל, שבה חלק מחברי הקיבוץ עלו על הקרקע וחלק נשארו בנתניה, תקופה שבה התראו פחות, גדלה המשפחה הצעירה ונולדה תמר – הבת הבכורה. בהמשך, כבר בשובל, נולדה סמדר וכך גם שאול.

הקמת המשפחה והקמת הקיבוץ היו שזורות זו בזו והיוו עוגנים משמעותיים בעבור חווי שאיבדה את משפחתה ונעקרה מביתה ומסביבתה כנערה צעירה. הולדתו של הבן שאול ובחירתה לקרוא לו על שמו של אחיה שנרצח עם ההורים באושוויץ, היו משמעותיים והיוו סגירת מעגל במובן של הנצחה, אבל יותר מכך הראו את כוחם של החיים הצעירים בהקמת דור נוסף למשפחה.

חווי טיפלה במשך שנים רבות בילדי הקיבוץ וראתה בעבודתה כמטפלת, הרחבה של האימהות ושל יכולתה לדאוג לילדים נוספים, לטפחם ולטפל בהם.

בהמשך עבדה בקומונת ילדים, הקימה חוגים למלאכת יד ולימדה בהם והייתה פעילה כחברת מזכירות.

בנימין – שר החוץ הביא אל בית המשפחה את תחושת העולם הגדול וחווי – שרת הפנים הייתה מסורה לבית.

בדרכה הנחושה, החליטה להשלים את תעודת הבגרות שלה ב'תיכונייה' ברמת אפעל והפליאה בלימודיה. רצונה והצלחתה עודדו חברים וחברות נוספים לצעוד בדרך הזו.

אהבתה של חווי לקיבוץ הייתה ללא תנאי. גם, כשלעיתים, לא הסכימה עם הדרך, ראתה את הקיבוץ כמקום שהוא לא פחות ממושלם והייתה גאה בחצר הקיבוץ, בתרבות ובחגים.

בשנת 1985 בנימין נפטר וחווי המשיכה קדימה מוקפת בשבט שגדל – בבית הפתוח שלה לדור הצעיר במשפחה וביכולתה לדבוק בשגרת היומיום מצד אחד – להתעמל במשך חמישים ושמונה שנים רצופות עם עליזה, להקפיד על נוכחות בבית החם ובמקביל להגיע לשליטה בעולמות המחשב ולהפוך ל'סבתא הייטק'.

בפרק החיים האחרון ניתן היה לראות את חווי בשבילי הקיבוץ על הקלנועית, יחד עם דיאנה המסורה שהעניקה לה בטחון ושלווה.

חווי – ילדותך המאושרת עם משפחתך בברלין הייתה ראשיתו של מסע חיים שיש בו אומץ, נחישות, אהבת אדם ופשטות. נחשפת בצעירותך לרוע, לכאב ולעצב, אבל גם לתקווה ולאמון בבני האדם המופלאים שפגשת בדרך וכל אלה הצליחו להשפיע עליך ולגבש בך זהות של אם, אישה וחברה היודעת להוקיר את הטוב שסביבה.

תמר, סמדר, שאול וכל בני ובנות המשפחה – קיבוץ שובל משתתף בצערכם.

להתראות חווי – יהיה זכרך ברוך.

02.07.2021
.
 


הוסף< חזרה לאתר הנצחה
מערכת הצבעות דיגיטליות הצבעה דיגיטלית אתר לקיבוץ קריאות שירות קריאות שירות