Rapoo- It solutions & Corporate template

08-9916220

צור קשר

noas@shovall.biz

שלח דוא"ל

 

דף הנצחה לצירקל ישעיהו (שייקה) ז"ל
(13/03/1924 - 19/11/2002)     (  -  )

דברים לשייקה שלנו 19.11.02

שייקה (ישעיהו) צירקל נולד בשנת 1924 למשפחה ענייה מאד בְּעיירה קטנה – ברז'ניצה שבפולין, להוריו אהרון ואסתר.

אביו היה שומר יערות אצל בעל חווה והדבר הביא על המשפחה צרות ורדיפות של הגויים כאשר דיווח על גניבות לבעל החווה. שייקה היה הצעיר מתוך שישה בנים ובנות. שני הוריו נפטרו כאשר היה בן ארבע בלבד. אחותו הבכירה בת-שבע גידלה אותו ואת אחיו הגדול ממנו בשנתיים, משה. בת-שבע נפטרה כשנה לאחר מות ההורים והיא בת שמונה-עשרה בלבד. משה ושייקה נשארו לבד והבית שבו גרו נלקח מהמשפחה. הם הועברו לקרובים בעיירה קוסטופול. שייקה זכר שהביאו סוס ועגלה, העמיסו את הבגדים ונסעו במשך יום ולילה דרך יער עבות, ילדים קטנים ומבוהלים, עד הגיעם לעיירה זרה, לבית זר. שם קיבלו אותם בני משפחת ליטבק, קרובים רחוקים, נתנו להם חדר משלהם בצד הבית. אומנות מתחלפות גידלו אותם. המשפחה דאגה מאד לחינוכם והם ביקרו בבית ספר יהודי 'תרבות' שבו למדו גם עברית והלכו ל'השומר הצעיר' שם ספגו את הרוח הציונית ששרתה אז ביהדות פולין וגם במשפחת ליטבק שהייתה משפחה ציונית (אחד מבני המשפחה היה משה ליטבק שנהרג בקרבות על קיבוץ נגבה במלחמת השחרור).

בגיל אחת-עשרה שייקה עלה ארצה עם אחיו משה, באוניה בשם קושצ'ושקו, דרך נמל קונסטנצה ובעזרת שליח מהארץ. בגלל מחלת השחפת שבה היו חולים חלק מבני המשפחה ושהייתה אז מחלה מעוררת פחד, הועברו משה ושייקה ממקום למקום ובמשך השנתיים הראשונות בארץ התגלגלו בין מסגרות שונות עד ששייקה הגיע לפנימייה בבן שמן שבה נשאר ללמוד עד התבגרות ושם זכה ליחס חם, להבנה, לעידוד ולטיפוח.

עם סיום הלימודים בבן שמן ובמסגרת גרעין של 'השומר הצעיר' הגיע שייקה לנתניה להכשרה לקראת הקמת הקיבוץ והיה בין מקימי קיבוץ שובל שנקרא לפני כן ביר-זבאללה.

כשאחיו משה חלה בשחפת קשה, שייקה עזב לתקופה את הקיבוץ וגר בשכונת התקווה, כדי להרוויח כסף ולעזור למשה אך משה נפטר בגיל עשרים ואחת. שייקה,שבור מאובדן אחיו הקרוב אליו, חזר שוב לקיבוץ שובל.

קשה היה לו לשקם שוב את חייו ובכל זאת התאושש והקים בית חם ואוהב עם בתיה. נולדו למשפחה ארבעה ילדים, איריס, משה, בת-שבע ועלי, שאותם גידל שייקה בחום, בסובלנות ובסבלנות תוך השקעה אינסופית בכל אשר קשור למשפחה. הנכדים הביאו אושר רב לחייו והתעניין תמיד בכל אחד מהם, ארבעה-עשר במספר.

כל חייו כמעט היה שייקה רפתן ובמקביל היה איש רוח, איש השכלה, קרא ספרות מכל סוג והיה בקי בתרבות ובהוויית העולם. אהבתו הגדולה הייתה הסופר שלום עליכם ודבריו היו תמיד מתובלים בחוכמותיו. ההומור של שלום עליכם ליווה את שיחתו והיה מספר בדיחות יהודיות בכל שיחה ומפגש אתו.

שייקה מילא את תפקיד המזכיר בקיבוץ שובל פעמיים ותמיד אהב לראות את האדם הפשוט ולעזור בפתרון בעיות של אנשים. נהג לומר דברים טובים על אנשים ונקודת ראותו הייתה שאנשים עושים רע רק כי רע להם ולכן סלח לכולם וכל חברי הקיבוץ היו חשובים לו מאד. אהב את הקיבוץ ותמיד אמר שזו צורת החיים הטובה וההוגנת ביותר. קשה הייתה לו ההתמודדות עם ההפרטה והשינוי, לא הבין למה צריך לקלקל צורת חיים כל כך טובה שדואגת לכל אדם ולא מתירה לאף אחד להיות עני או רעב.

לכאורה רצה להיות הישראלי החדש, החלוץ, החקלאי, האיש העובד ובעומק לִבו היה גם איש העיירה היהודית, התרבות היהודית היידית, השיר היידי, ויותר מהכול, הבדיחות והחידודים היהודים. כולם ידעו שבכל משפט שלו תבוא בדיחה או הלצה הקשורה לעניין. הצחיק את כולם ובפנים בתוכו היה חוט הכאב. בשנים האחרונות לחייו עסק רבות ביומן של אחותו בת-שבע, אותו מצא בדפים פזורים, בנעוריו, במחסן בתוך מזוודה נושנה ועליו שמר מכל משמר. היומן הזה, שתכנו עצוב ומשקף את חיי הרעב והעוני בעיירה היהודית, היה לו נכס חשוב ומקור מידע על משפחתו בפולין. היומן הודפס והועבר לארכיון הלאומי למשמרת לפי בקשתו של שייקה.

בשנת 1997 יונתן נכדו נהרג בקרב בלבנון. זו הייתה מהלומה שממנה התקשה שייקה להתאושש, מאז דיבר עליו ובכה עליו ויחד עם המחלה הקשה שתקפה אותו היה לו הדבר למשא כבד.

בשנות חייו האחרונות היה שייקה בביתו, השתדל לעבוד קצת אך רוב הזמן לא חש בטוב ונשאר בבית. הוא זכה לביקורים רבים של המשפחה כולל שבתות רבות שבהן הגיעו ילדיו ונכדיו והבית היה שמח כאשר כולם נהנים מהבדיחות שסיפר בכל נושא ועניין גם כשהרגיש לא טוב.

בתיה דאגה לו מאד והוא זכה לתנאים משופרים בבית ורק ימים בודדים לפני מותו שהה בבית החולים.

המשפחה כולה זוכרת אותו בגעגועים עמוקים.

הספד בלוויה - מרים וייס:
 
 
הוסף< חזרה לאתר הנצחה

צירקל ישעיהו - שייקהshoval abc
ab מערכת הצבעות דיגיטליות הצבעה דיגיטלית אתר לקיבוץ קריאות שירות קריאות שירות