Rapoo- It solutions & Corporate template

08-9916220

צור קשר

noas@shovall.biz

שלח דוא"ל

 

דף הנצחה לשנורמן אהרון (אהרלה') ז"ל
(21/10/1929 - 26/08/2009)     ( יז תשרי תרץ  -  ו אלול תשסט )

.
 ארלה נולד בתל אביב בעשרים ואחת באוקטובר 1929 לאמו רחל מילשטיין ולאביו מרדכי שנורמן שעלו לארץ כחלוצים בשנת 1920. את שנות ילדותו חי בחיפה, בכפר ברוך ובמקומות שונים בתל אביב הקטנה. בגיל עשר הצטרף ל'שומר הצעיר' וקשר את עצמו עם התנועה לעד... ארלה היה שנתיים בחברת נוער בשריד ובגיל שבע-עשרה וחצי הצטרף לחי"ש תל אביב. כאשר חבריו הצטרפו לפלמ"ח, הוא עבר יחד איתם להכשרה המגויסת בנגבה.

את מלחמת השחרור הוא לחם בחטיבת הנגב והשתתף בקרבות הגדולים על עיראק סווידאן, על אשדוד ועל באר שבע.

עם סיום המלחמה הקים עם חבריו את קיבוץ הראל, שם פגש את שרהלה ושם הם גם נישאו בשנת 1950.

קיבוץ הראל התפרק בשנת 1955 על רקע מאבק אידיאולוגי בתוך התנועה הקיבוצית ואחרי לבטים ומשברים ארלה פילס שוב את דרכו אל התנועה ואל קיבוץ שובל בשנת 1957.

בשובל מצא את מקומו בדיר שאך הוקם, ובמשך קרוב לעשרים שנה הוא מממש את אהבתו הגדולה כרועה צאן. ארלה נחשב לאחד מרועי הצאן הטובים בארץ ואף נשלח בשנת 1960 על ידי משרד החקלאות, להשתלם בניו זילנד.

בשנת 1974, כשהדיר נסגר, עבר לעבוד במפעל ועבד שם עד לסגירת המפעל כשהוא בן שבעים וארבע. אז הוא התחיל לעבוד, מתוך יוזמתו, כמנקה החצר הקיבוצית. עבודה שהתמיד בה כל עוד כוחותיו איתו...

ארלה היה איש משפחה בכל רמ"ח אבריו, אהבתו לשרהלה, לילדיו – מיכל, הראל ושחר ולנכדיו – הייתה הבסיס של חייו... ולצד אהבתו למשפחתו הוא אהב את הקיבוץ ואת החיים הקיבוציים והיה חבר קיבוץ נאמן כל חייו.

26.8.2009

.
 הספד שנשא מתיה, אחד מנכדיו של אהרל'ה, בלוויה:

לסבא

'הניסיון הוא המורה הטוב ביותר אבל שכר הלימוד הכי גבוה...'

סבא, אין משפט המזכיר ומאפיין לי אותך יותר מאשר המשפט הזה, ובכל פעם שהמשפט הזה בדרך כלשהי מגיע לראשי – אני תמיד חושב עליך ונזכר בך ומנסה באמת לתרגם את המשפט הזה למעשים, כמו שאתה תמיד עושה, לא משנה מה קורה ולא משנה מה קורה בתוככך.

וכמו ששחר אמר ביום הולדת השבעים שלך, שאם הוא יהיה אבא מתישהו הוא ירצה להיות אבא כמו שאתה היית, אני אומר – כשאני אהיה סבא אני ארצה להיות סבא כמו שאתה בשבילי...

החוכמה שלך והשקט שלך משאירים אותך תמיד חזק מול מה שבא... וגם כשכבר ידוע שהמצב לא טוב אתה תמיד נשאר לעמוד איתן...

סבא,

ממך אפשר רק ללמוד!!!

.

דברים שכתב זאב טאוב:

לארלה,

איחולים ותקוות שאין למי לומר אותם אלא לעצמך התבדו. הסוף תמיד עצוב יותר משאנחנו יכולים לדמיין. אנו יודעים שהחיים הם לא לנצח, אבל צריך היה להיפרד אחרת, בלי הסבל שמתיש כוחו של אדם.

ארלה צבר שלא מן הספרים. חייו צעדו עם קורות המדינה. מקן 'השומר הצעיר' בתל אביב, דרך הפלמ"ח עד אלינו. ב'שומר הצעיר' היה לנו שיר שדקלמנו אותו בהזדמנויות חגיגיות: "הוא היה אדם פשוט, רבבות ישנם כמוהו" נכונה ראשית השיר – "הוא היה אדם פשוט", אבל ארל'ה היה יחיד לעצמו עם חוש מיוחד של מה צריך לעשות ומה לא. מי לא ראה אותו מנקה את חצר הקיבוץ, בלי לשאול קודם מי לכלך. הוא לא היסס לשאול, כשהיה לו מה לשאול. פעם שאל אותי "מה זה אופורטוניסט?" רציתי מיד להשיב לו "לא אתה. אתה חי לפי הבנתך ולא מנצל הזדמנויות מקריות". בארוחת בוקר אחת מרבות אמרת: "לא רוצה לנהל את החיים של כולם, רק כי כך אני חושב". הייתה זו תבונת חיים פשוטה ומתחשבת.

עשר שנים של עבודה יחד במפעל, גילו לי כי ארל'ה תמיד ידע להיות שם כשמישהו היה זקוק לעזרה. זה לא נראה מתוכנן וגם לא עיקרון. זה בא לו.

לפני הרבה שנים, טיילתי עם הבן, עוד היינו צעירים בדיר הצאן. בתוך העדר בלט גבר גבוה בעל שפם עם טלה בזרועותיו. הבן רצה ללטף את הטלה הרך, אבל נרתע בבהלה כשהכבשה האם התקרבה בריצה ובפעייה. האיש עם הטלה בזרועותיו אמר לו: "אל תפחד, ילד" והציג את עצמו: "אני ארל'ה". הוא נשאר ארל'ה עד יומו האחרון.

שלום ארלה.
.
 
 
 
 
 
 
.
 
קישורים אישיים:
 


אתר הפלמ"ח


הוסף< חזרה לאתר הנצחה

שנורמן אהרלהshoval abc
ab מערכת הצבעות דיגיטליות הצבעה דיגיטלית אתר לקיבוץ קריאות שירות קריאות שירות